SECOND PLANET FROM SUN

Druga planeta od słońca czyli drobne, kobiece przyjemności.

22 marca 2014

Ocet jabłkowy - dla zdrowia i urody.

Ocet jabłkowy to nic innego jak roztwór wodny powstający z naturalnie fermentujących jabłek.
Znany jest ze swych właściwości zdrowotnych, głównie dobrego wpływu na układ pokarmowy i odpornościowy. Może być również z powodzeniem stosowany jako kosmetyk. O tym niżej.

Niestety wciąż przez wiele osób jest mylony z octem spirytusowym, który jest groźny dla zdrowia i powoduje wiele poważnych komplikacji zdrowotnych w tym między innymi anemię, białaczka, wrzody żołądka, dysfunkcję wątroby czy odwapnienie kości.

Skład octu jabłkowego:
- potas,
- sód,
- magnez,
- fluor,
- chlor,
- żelazo,
- miedź,
- fosfor,
- krzem,
- witaminę A,
- witaminy z grupy B, C, E, P
- beta-karoten,
- kwasy mlekowy, cytrynowy i octowy

Ocet jabłkowy w diecie
Picie octu jabłkowego nie odchudzi nas z dnia na dzień, ale jest bardzo pomocny w tym procesie. Ocet jabłkowy w połączeniu z odpowiednią dietą wspomaga odchudzanie poprzez przyśpieszenie procesu trawienia i oczyszczania organizmu z toksyn. Dostarcza organizmowi również wiele cennych witamin i minerałów, których w wielu drakońskich dietach może zabraknąć w odpowiednich ilości.

Jak zażywać ocet przy odchudzaniu? 
W proporcji 1 łyżka octu jabłkowego na szklankę wody - 3 razy dziennie, rano po wstaniu z łóżka/przed śniadaniem, przed obiadem i wieczorem,  tuż przed snem. Ocet jabłkowy nie należy do najsmaczniejszych i jego zapach, co tu ukrywać, bardzo przypomina ocet spirytusowy. O ile, przy piciu, zapachu nie da się zneutralizować o tyle smak można sobie złagodzić np. 1 łyżeczką miodu. Mnie osobiście nie przeszkadza smak, z zapachem jakoś wytrzymuję i piję bez dodatków.

Początkowo możemy zauważyć dość szybki spadek wagi - od 1 do 3 kg, nie jest to jednak działanie odchudzające z tłuszczu, ale odwadniające. Ocet jabłkowy, na początku jego stosowania, usuwa z organizmu nadmiar wody. W związku z tym stosując ten ocet należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu. Dieta nie musi być skomplikowana, ważne by była odpowiednio zbilansowana i zostało z niej usunięte całe śmieciowe jedzenie (słodycze, napoje gazowane, produkty wysoko przetworzone itd.). Warto również do diety dodać aktywność fizyczną dla szybszych efektów. W sumie, co ja pisze? Aktywnośc fizyczna to podstawa każdego odchudzania. Koniec i kropka. :)
Po zaprzestaniu stosowania bardziej restrykcyjnej diety, dalsze jego zażywanie powstrzyma ewentualny efekt jo-jo.Oczywiście nie pomoże nic jeśli po diecie wrócimy do chipsów, batoników i fast foodów.
Ponad to ocet jabłkowy jest doskonałym dodatkiem smakowy do dań np. sałatek czy mięs.

Ocet jabłkowy dla urody
- włosy - płukanie włosów po umyciu mieszanką 3 łyżki octu na 2 szklanki wody nadaje włosom blask domykając łuski włosów, włosy nabierają objętości, są odbite od nasady i odpowiednio dociążone, ożywia ich kolor. Płukanka octowa pomaga w walce ze schorzeniami skóry głowy przywracając jej właściwe pH (łupież, świąd, łojotokowe zapalenie skóry), póki włosy są jeszcze mokre czujemy ten specyficzny, niezbyt przyjemny zapach, ale po wysuszeniu włosów zapach octu zupełnie się ulatnia.
- skóra - stosowanie octu jabłkowego jako toniku 2 razy dziennie pomaga w walce ze zmianami skórnymi, trądzikiem młodzieńczym i trądzikiem różowatym. Dzięki zawartości witaminy E (nazywanej witamina młodości) zażywanie octu jabłkowego wpływa na opóźnienie procesu starzenia skóry.

Ocet jabłkowy dla zdrowia
- angina - w początkowej fazie anginy płukanie gardła roztworem octu z wodą zahamuje jej rozwój,
- katar - łyżka octu na szklankę wody pity 3 razy dziennie pomaga w szybszym pozbyciu się kataru,
- kaszel - syrop na bazie octu jabłkowego(1 łyżka octu + 1 łyżka miodu + 1 łyżka soku z cytryny) zażywać 5 razy dziennie,
- cholesterol - ocet jabłkowy pomaga skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu,
- odchudzanie / trawienie- jak już napisałam wyżej, ocet jabłkowy wspomaga proces odchudzania poprzez odtruwanie organizmu, usuwanie nadmiaru wody i wspomaganie procesu spalania tłuszczu, ponad to wspomaga proces trawienia, reguluje pracę jelit,
- kłopoty ze snem - szklanka ciepłej wody z 1 łyżką octu i 1 łyżką miodu, pity dwa razy dziennie (rano i wieczorem) pomaga na bezsenność w nocy i objawy senności w dzień,
- cukrzyca  - ocet jabłkowy pomaga obniżyć poziom cukru w organizmie
- problemy z pamięcią i koncentracją - profilaktyczne picie octu jabłkowego wspomaga procesy pamięciowe i koncentrację, co jest ważne przede wszystkim u dzieci i osób starszych.


Ocet jabłkowy warto pić profilaktycznie dwa razy dziennie (1 łyżka/dorosły i 1 łyżeczka/dzieci octu na 1 szklankę wody).

Czy ocet jabłkowy może zaszkodzić? 
Tak, jak wszystko w nadmiarze. Należy trzymać się zalecanych dawek.

Muszę także wspomnieć, że nie każdy będzie mógł stosować ocet jabłkowy, przed przystąpieniem do kuracji należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Zwłaszcza jeśli cierpimy na choroby układu pokarmowego (refluks, wrzody żołądka, jelit, marskość wątroby).

Na rynku obecnie ocet jabłkowy jest powszechnie dostępny. Najtańszy jaki znalazłam kosztował 3,99 zł w Biedronce - Octim o 6% stężeniu octu jabłkowego, jednak nie odpowiada mi jego smak. W Rossmannie dostępny jest ocet jabłkowy EnerBio o 5% stężeniu, w regularniej cenie ok. 11.99 zł (w częstych promocjach można go dostać za 6,99 zł). Musze przyznać, że on wygląda na najlepszy i najzdrowszy z tych gotowych, dostępnych na sklepowych półkach.

W prosty sposób możemy przygotować sobie ocet jabłkowy samemu, wiemy wówczas co w nim jest i ten robiony w domowych warunkach smakuje najlepiej.
Przepis na ocet jabłkowy jest banalnie prosty w wykonaniu samemu. Polecam spróbować.

Źródło: klik, klik, klik

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Second planet from sun wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.

translate / tłumacz

© 2011 SECOND PLANET FROM SUN, AllRightsReserved | Designed by ScreenWritersArena

Distributed by: free blogger templates 3d free download blog templates xml | lifehacker best vpn best vpn hong kong