SECOND PLANET FROM SUN

Druga planeta od słońca czyli drobne, kobiece przyjemności.

1 czerwca 2014

Wybrałam weganizm.

Po 1 - zwierzęta!
Kocham zwierzaki. Niektóre są piękne, inne mnie przerażają, jeszcze inne wyglądają jak wybryk natury, ale wszystkie maja prawo do życia tak jak my.
Czym się od nas różnią? Tzw. wolną wolą? Rozumem? Pewnie tak. Co do rozumu zdania są podzielone. Ludzie twierdzą że my posługujemy się inteligencją, zwierzęta instynktem.

Różnica jest taka, że ludzie swój rozum i inteligencję bardzo często wykorzystują w zły sposób - do krzywdzenia innych, słabszych od siebie istot z ogromnym okrucieństwem. Robią to zwierzętom, robią to też ludziom.

Przemówienie, które odmieniło życie moje i z tego co się rozeznałam w internecie wielu innych ludzi.
Gary Yourofsky (nawet polsko brzmiące nazwisko :)) oraz sesja interesujących pytań, wersje z napisami.

Po tej prelekcji już nic nie było takie samo w mojej głowie.
Czy ktoś z Was zastanawiał się głębiej skąd jest kotlecik na Waszym talerzu? Z czego zrobiony jest kabanosik, którego czasem przegryzacie? Skąd wzięła się piękna karkóweczka na sobotniego grilla?

Nie mogłam myśleć o niczym innym po obejrzeniu tego filmu, jak o tym dlaczego jem mięso martwych zwierząt. Ani to zdrowe, ani to przyjemne, ani nawet smaczne. Napakowane chemią, ulepszaczami smakowymi i innych syfem.

Później, przeszukując czeluści internetu znów dotarłam do filmu na YT - Ziemianie.
Ciężko mi było zasnąć po nim. Zamykałam oczy i widziałam ten cały ból jaki człowiek sprawia zwierzętom. W uszach dźwięczał mi przeraźliwy krzyk prowadzonych na rzeź świń i krów.
Z całego filmu najbardziej utkwił w mojej świadomości widok obdzieranego ze skóry, żywcem!!!, lisa, a potem żywego porzuconego na stertę innych zdychających w przeogromnych męczarniach zwierząt.

W zeszłym roku obejrzałam "Zatokę delfinów". Film został usunięty z YT, ale być może jest gdzieś indziej do obejrzenia. Już wówczas w mojej głowie zapaliła się lampka i naszły myśli - to tak mordowane są te piękne, inteligentne zwierzęta?!?!?!

Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że zwierzęta są hodowane na mięso? Nie. One są produkowane. Od początku do końca. Na hormonach czy innej chemii, na modyfikowanej paszy, bez spacerów po trawie. Prawdopodobnie większość z nich nie zna smaku trawy. W prawdzie, jak na razie, w UE jest zakaz podawania zwierzętom hormonów wzrostu, ale jak to w tym świecie bywa - czy wszyscy się do tego stosują? Przecież liczy się czas, a czas to pieniądz.

Po obejrzeniu filmów o których wspomniałam wcześniej zaczęłam szukać informacji o tym co to jest weganizm, na czym polega, co i jak z czym się je.

Trafiłam na stronki:
Zostań Wege,
Empatia,
Weganizm,
Weganizm Teraz,
My Weganie,
oraz wiele wegańskich blogów:
Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik, Klik i Klik.
Jest ich cała masa, aż dziw, że nie trafiłam w takie miejsca wcześniej. Pełne wiedzy na temat praw zwierząt, produkcji mięsa, stylu życia jakim jest weganizm, fantastycznych przepisów na wegańskie pyszności oraz ciekawostek dotyczących produkcji żywności i chemii.

Pod koniec zimy przypadkiem trafiłam na kanał YT FreeLee the Banana Girl. Freelee początkowo zrobiła na mnie wrażenie strasznego freaka. Patrzałam jak pochłania 51 bananów w jeden dzień i już chciałam zwątpić, ale to tylko takie jej zagrywki. Tak na prawdę wiele jej filmików dość poważnie traktują temat weganizmu i odżywiania. Przekazuje masę istotnych informacji o tym dlaczego nie jest nam potrzebne mięso, mleko, jajka.
Szukałam dalej. Musze przyznać, że zaczynałam się coraz bardziej wkręcać w to. Pochłaniałam wiedzę jak Freelee banany ;).

Któregoś dnia na swoim kanale Agnieszka-Nissiax83 wspomniała o kilku osobach prowadzących ciekawe kanały na YT. Między innymi pojawił się kanał Mai-Mayathebee2626.
To Maja przekonała mnie do rewolucyjnej zmiany swojego życia, światopoglądu i sposobu żywienia. Za co ogromny ukłon w jej stronę.

YT jest pełny angielskojęzycznych kanałów o weganizmie, ale po polsku ciężko było coś znaleźć. I tu pojawiła się Maja, Sebastian z VeganPower oraz PoweredbyFruits.
Fantastyczne wege-przepisy z kanału Kierunek zdrowie.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

zdjęcie zapożyczone z klik

3 komentarze:

 1. nie jadłam mięsa przez 6 lat. i cholera powiem ci szczerze, że nie do końca się pogodziłam z faktem, że zdecydowałam się tę drogę porzucić, ale brakuje mi determinacji. hm ... ;/ z drugiej strony twój post mi mocno przypomina, o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego ma to sens. muszę to przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myśl, myśl. Ja się zastanawiam dlaczego odkryła to tak późno. Niebawem sklecę post o tym co zmieniło się w moim życiu i w organizmie w ciągu pierwszych tygodni i miesięcy od zmiany sposobu odżywiania.
   Powiem jedno, jest fantastycznie i nie zamierzam "wracać".

   Usuń
 2. When someone writes an article he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a
  user can understand it. So that's why this post is great.
  Thanks!

  Also visit my web blog :: hack clash of clans

  OdpowiedzUsuń

Second planet from sun wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.

translate / tłumacz

© 2011 SECOND PLANET FROM SUN, AllRightsReserved | Designed by ScreenWritersArena

Distributed by: free blogger templates 3d free download blog templates xml | lifehacker best vpn best vpn hong kong