SECOND PLANET FROM SUN

Druga planeta od słońca czyli drobne, kobiece przyjemności.

14 kwietnia 2014

Rozmowa kwalifikacyjna - kilka kroków do sukcesu.

źródło
Na wstępie nadmienię, że telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną jest już tym pierwszym krokiem do zdobycia pracy. Przebicie się przez, często, kilkadziesiąt lub więcej CV, jest również sztuką. Dlatego otrzymując zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza nic innego, jak to, że: CV zostało sporządzone poprawnie, zawiera wszystkie ważne informacje, zawarte w nim doświadczenie i wykształcenie odpowiada potencjalnemu pracodawcy pod względem przyjętych przez niego kryteriów.
Teraz już tylko pozostało odpowiednio się do niej przygotować i wywrzeć na osobie rekrutującej dobre wrażenie.

1. Punktualność - warto przybyć na miejsce 5-10 min wcześniej. Będziesz miał/a jeszcze czas
np. aby poprawić fryzurę w łazience, "przypudrować nosek" itd. Łazienka to najlepsze miejsce na dodanie sobie powera dzięki pozycji wonder woman :).

2. Makijaż i ubiór - wspominałam już o tym przy okazji wcześniejszego wpisu, nie będę powielać tych informacji. Odsyłam Was do tamtego posta.

3. Zdenerwowanie - jest naturalne, warto jednak popracować nad opanowaniem go. /Kilka głębszych oddechów powinno doraźnie pomóc. Jednak należy zastanowić się dlaczego dopada nas zdenerwowanie. Czy przypadkiem nie dlatego, że nie czujemy się pewnie, nie przygotowaliśmy się dobrze do tej rozmowy, macie do ukrycia jakiś nieprzyjemny incydent z poprzednim pracodawcą przez który musicie się z nim rozstać, bądź już się rozstaliście. Może nakłamałeś w CV ( w brew pozorom i wielu poradnikom jak pisać CV, to bardzo częsty problem i podczas rozmowy wychodzi na jaw).

4. Uścisk dłoni o odpowiednim natężeniu. Zdecydowany, ale nie za silny uścisk dłoni cechuje osoby odważne, stabilne, energetyczne i doświadczone. Jeszcze jedno zdanie o dłoniach, na które odeślę Was znów do innego posta.

5. Skup się, słuchaj rekrutera/rów, wykazuj zainteresowanie tym o czym do Ciebie mówi, dopytuj i staraj się podtrzymywać ciągłość rozmowy. Utrzymuj umiarkowany kontakt wzrokowy, nie uciekaj wzrokiem, ale też nie wpatruj się uporczywie w osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną.

6. Pytanie o zarobki. Nie lubiane pytanie, bo wydaje się wszystkim trudne. Tak nie jest, mogą paść o wiele trudniejsze pytania. Do pytania o zarobki łatwo się przygotować. Wystarczy poświecić kilka / kilkanaście minut by wcześniej przekopać przepastne zasoby internetu w celu wyszukania statystyk dotyczących zarobków na stanowisku, o które się ubiegasz. Dane statystyczne skonfrontuj z tym ile zarabiałeś dotychczas, ile chciałbyś zarabiać i wyznacz sobie na podstawie tych wyliczeń widełki, które będziesz mogła podać rekruterowi. Niech to jednak nie będzie ostateczna kwota, gdyż podczas rozmowy dowiadujesz się o kilku istotnych faktach dotyczących pracodawcy, które mogą wywrócić do góry nogami zaplanowaną wcześniej sztywną kwotę. Dopytuj o wszelkie szczegóły zanim podasz swoją cenę. Być może uda Ci się wybadać czy poza wynagrodzeniem, pracodawca ma motywujący system premiowy, dostaniesz służbowe auto, kartę zniżkową do korzystania z różnych zajęć sportowo-rekreacyjnych, a może bogaty pakiet medyczny. To trzeba wziąć pod uwagę. Czasem się okazuje, że swoje oczekiwania finansowe musisz zweryfikować podczas samej rozmowy.
Dobrym pomysłem jest także poszukanie informacji na jakim poziomie w danym przedsiębiorstwie są wynagrodzenia, ale nie jest to łatwe zadanie.Takie dane stanowią tajemnicę zakładową. O ile nie masz dobrego znajomego w takiej firmie, trudno będzie dowiedzieć się konkretów.

7. Trudne pytania. Przygotuj się na trudne pytania. Poza pytaniem o oczekiwania finansowe, kóre powtarzam, nie jest najtrudniejsze, mogą paść pytania o motywację dotycząca szukania zatrudnienia. Dlaczego odszedłeś z pracy u poprzedniego pracodawcy. Dlaczego chcesz zmienić pracę? Co sprawia Ci największą trudność w pracy? Co uważasz za swój największy sukces zawodowy lub porażkę?

8. Testy rekrutacyjne to stosowane coraz powszechniej metody weryfikacji wiedzy i predyspozycji kandydata do pracy. Tak jak wspominałam w tym tekście, warto się do nich wcześniej przygotować i zaktualizować swoją wiedzę. Nie musi to być koniecznie długi test. Może to być jedno pytanie z zadaniem do opracowania. Jeśli masz odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie i doświadczenie nie powinien taki test sprawić zbyt wiele trudności. Zazwyczaj są one o umiarkowanym stopniu trudności, chodzi o odsianie kandydatów, którzy mają problem z podstawową wiedzą. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakies pytanie, napisz, że nie wiesz jaka jest odpowiedź. To będzie lepsze niż napisać głupot wymyślonych na poczekaniu. O ile reszta testu pójdzie dość dobrze, będzie to sygnał, że znasz temat, ale jest jeszcze coś czego możesz się nauczyć.

9. Zakończenie rozmowy. Zazwyczaj robi to osoba rekrutująca. Po zakończeniu rozmowy warto podziękować za poświęcony czas i ew. dopytać kiedy będą ogłoszone wyniki rekrutacji lub możesz się spodziewać odpowiedzi odnośnie Twojej kandydatury.

10. Oczekiwanie na odpowiedź. Poważny pracodawca podchodzi poważnie do Twoich starań. Od takiego pracodawcy możesz spodziewać się telefonu lub maila z odpowiedzią o wynikach procesu rekrutacyjnego. Odpowiedz na niego i jeśli nie udało Ci się przejść tego procesu, podziękuj za możliwość wzięcia w nim udziału i poleć swoją osobę na przyszłość.

Tekst ten jest dość ogólny, stanowi esencję tego, czego sama doświadczyłam podczas rekrutacji zarówno jako starająca się o pracę jak i jako osoba rekrutująca nowych pracowników. 
W miarę mojej wiedzy i możliwości chętnie odpowiem na pytania jakie padną w komentarzach.

1 komentarze:

  1. ten temat mnie absolutnie otacza z każdej możliwej strony. to tak jakby nie chcieć być w ciąży i jednocześnie widzieć wszędzie kobiety z brzuchem lub wózkiem. Ja w końcu zmienię pracę, nawet jeśli droga jest długa, kręta i kamienista - jestem tego pewna, twoje posty mnie motywują ;) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Second planet from sun wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.

translate / tłumacz

© 2011 SECOND PLANET FROM SUN, AllRightsReserved | Designed by ScreenWritersArena

Distributed by: free blogger templates 3d free download blog templates xml | lifehacker best vpn best vpn hong kong